TackleZone Star Divisions – Season 1 Results & Info

Posted by Wulfyn on 13th October 2019

TackleZone Star Divisions is a BB2 league. 48 of the best coaches in the world and MarzM are competing for fame and glory and a £100 top prize. The players are divided into 8 groups, all named after a Blood Bowl legend. Each coach will play each other coach once in a round robin with the top player from each division qualifying for the playoffs. Head to head results will be the primary decider for ties, followed by touch down difference.

For a list of all of our tournament streamers, plus more, head to the Streaming Page: http://thetacklezone.net/stream/

 

Qualified for the Playoff (8/8):

Hawca (Wood Elves), Ungern (Chaos), waynefarer (Human), LordManHammer (Wood Elves), PurpleChest (Dwarf), Strider84 (Ogre), Yaghul (Wood Elves) and Ariso (Norse)

 


Willow Rosebark

Pos Coach Name Team Pld W D L Pts TDD
1 Hawca Wood Elves 5 3 2 0 11 +3
2 MarzM Humans 5 3 1 1 10 +3
3 randomboy987 Dark Elves 5 1 3 1 6
3 Good Thyme Elven Union 5 1 3 1 6
4 Abram Dwarves 5 1 1 3 4 -2
6 Il Tempo Gigant Wood Elves 5 0 2 3 2 -4

Results:

5) randomboy987 2 v 1 Abram  
  MarzM 2 v 0 Il Tempo Gigant  
  Good Thyme 0 v 0 Hawca  
4) Hawca 1 v 1 Abram  
  Il Tempo Gigant 2 v 2 Good Thyme  
  randomboy987 2 v 2 MarzM  
3) Abram 1 v 2 MarzM  
  Il Tempo Gigant 1 v 2 Hawca  
  randomboy987 1 v 1 Good Thyme  
2) Hawca 1 v 0 randomboy987  
  Good Thyme 0 v 1 MarzM  
  Il Tempo Gigant 0 v 1 Abram  
1) Abram 1 v 2 Good Thyme  
  MarzM 0 v 1 Hawca  
  randomboy987 2 v 2 Il Tempo Gigant  

 

 


Nobbla Blackwart

Pos Coach Name Team Pld W D L Pts TDD
1 Strider84 Ogres 5 2 3 0 9 +3
2 KFoged Chaos 5 2 3 0 9 +2
3 Woofbark Orcs 5 2 2 1 8 +1
4 Diomlord Humans 5 2 1 2 7
5 dionysian Humans 5 2 0 3 6 -2
6 Tripleskull Kislev Circus 5 0 1 4 1 -4

Results:

5) KFoged 0 v 0 Woofbark https://youtu.be/njeIQNKAia8
  Tripleskull 0 v 1 Dionysian  
  Diomlord 1 v 1 Strider84  
4) Diomlord 0 v 1 Woofbark  
  Strider84 1 v 0 Tripleskull  
  Dionysian 1 v 2 KFoged https://youtu.be/-xLDKrSk7Bk
3) Woofbark 0 v 0 Strider84  
  Diomlord 2 v 1 Dionysian  
  Tripleskull 1 v 1 KFoged https://youtu.be/Amqd3kgPHQY
2) Woofbark 2 v 1 Tripleskull  
  KFoged 2 v 1 Diomlord https://youtu.be/nhDp65XfxoU
  Dionysian 0 v 2 Strider84  
1) Diomlord 2 v 1 Tripleskull  
  Woofbark 1 v 2 Dionysian  
  Strider84 1 v 1 KFoged https://youtu.be/nhDp65XfxoU

 

 


Roxanna Darknail

Pos Coach Name Team Pld W D L Pts TDD
1 Ungern Chaos 5 2 3 0 9 +2
2 Baki Amazons 5 3 0 2 9 +5
3 mmcnaughton4 Wood Elves 5 1 3 1 6 +1
4 GoForIt-MC Lizarmen 5 1 3 1 6 -2
5 Panicoblack Nurgle 5 1 2 2 5 -1
6 Hargrim Khemri 5 0 3 2 3 -5

Results:

5) GoForIt-MC 0 v 3 Baki  
  Panicoblack 2 v 0 Hargrim  
  mmcnaughton4 1 v 2 Ungern  
4) Baki 1 v 2 Ungern  
  Panicoblack 2 v 3 GoForIt-MC  
  mmcnaughton4 1 v 1 Hargrim https://youtu.be/FyXhnsZKYgU
3) Ungern 1 v 1 GoForItMC  
  mmcnaughton4 1 v 1 Panicoblack  
  Baki 3 v 0 Hargrim  
2) Panicoblack 0 v 2 Baki  
  Hargrim 1 v 1 Ungern  
  GoForIt-MC 2 v 2 mmcnaughton4  
1) mmcnaughton4 3 v 1 Baki  
  Ungern 1 v 1 Panicoblack  
  Hargrim 1 v 1 GoForIt-MC  

 

 


Bomber Dribblesnot

Pos Coach Name Team Pld W D L Pts TDD
1 waynefarer Humans 5 4 1 0 13 +4
2 xGhoStDoGx Elven Union 5 2 1 2 7 -1
3 cjblackburn Ogres 5 2 1 2 7
4 SwissRoxas Elven Union 5 1 3 1 6
5 Hellboy_ Lizardmen 5 1 1 3 4 -2
6 Siggkniggi Dark Elves 5 1 1 4 4 -1

Results:

5) SwissRoxas 1 v 1 Hellboy_  
  Siggikniggi 1 v 2 waynefarer  
  xGhoStDoGx 2 v 1 cjblackburn  
4) SwissRoxas 0 v 0 waynefarer  
  Hellboy_ 1 v 2 cjblackburn  
  Siggikniggi 2 v 0 xGhoStDoGx  
3) Hellboy_ 1 v 2 xGhoStDoGx  
  waynefarer 2 v 1 cjblackburn  
  Siggikniggi 0 v 1 SwissRoxas  
2) Siggkniggi 0 v 1 Hellboy_  
  cjblackburn 1 v 0 SwissRoxas  
  waynefairer 2 v 1 xGhoStDoGx  
1) SwissRoxas 2 v 2 xGhoStDoGx  
  cjblackburn 0 v 0 Siggikniggi  
  waynefarer 1 v 0 Hellboy_ https://youtu.be/rYGY2L0SHkE

 

 


Zara the Slayer

Pos Coach Name Team Pld W D L Pts TDD
1 Yaghul Wood Elves 5 3 2 0 11 +7
2 CalciumCas Chaos 5 2 3 0 9 +2
3 Supergrass Chaos Dwarves 5 2 0 3 6 -3
4 Beppe Khemri 5 1 3 1 6
5 Bigadin Necromantic 5 1 2 2 5 -3
6 janninu Necromantic 5 0 2 3 2 -3

Results:

5) janninu 0 v 0 Bigadin  
  Supergrass 0 v 3 Yaghul  
  Beppe 2 v 2 Calcium  
4) Calcium 1 v 1 janninu  
  Beppe 1 v 1 Yaghul  
  Supergrass 0 v 1 Bigadin  
3) janninu 0 v 1 Beppe  
  Calcium 1 v 0 Supergrass  
  Yaghul 3 v 0 Bigadin  
2) Supergrass 1 v 0 Beppe  
  Bigadin 0 v 1 CalciumCas  
  Yaghul 2 v 1 janninu  
1) Supergrass 1 v 0 janninu  
  Bigadin 1 v 1 Beppe  
  Yaghul 1 v 1 CalciumCas  

 

 


Griff Oberwald

Pos Coach Name Team Pld W D L Pts TDD
1 LordManHammer Wood Elves 5 3 2 0 11 +7
2 straume Lizardmen 5 2 1 2 7 -2
3 JimmyFantastic Wood Elves 5 2 1 2 7 +1
4 Endro Vampires 5 1 3 1 6 +1
5 speedingbullet Nurgle 5 1 2 2 5
6 von Steyberg Elven Union 5 1 1 3 4 -7

Results:

5) JimmyFantastic 0 v 0 LordManHammer  
  von Steyberg 2 v 1 strume  
  Endro 1 v 1 speedingbullet  
4) JimmyFantastic 0 v 2 speedingbullet  
  straume 1 v 1 Endro  
  LordManHammer 3 v 0 von Steyberg  
3) JimmyFantastic 2 v 1 Endro  
  LordManHammer 3 v 0 straume  
  speedingbullet 1 v 1 von Steyberg  
2) straume 1 v 0 speedingbullet  
  LordManHammer 1 v 1 Endro  
  von Steyberg 1 v 4 JimmyFantastic  
1) straume 1 v 0 JimmyFantastic  
  speedingbullet 1 v 2 LordManHammer  
  Endro 3 v 1 von Steyberg  

 

 


Bertha Bigfist

Pos Coach Name Team Pld W D L Pts TDD
1 Arioso Norse 5 4 0 1 12 +6
2 Lemarseillais Humans 5 3 1 1 10 +4
3 Waterboy_ Skaven 5 3 1 1 10 +5
4 TheFear Wood Elves 5 2 1 2 7 -1
5 FlyingTurtle Underworld 5 0 2 3 2 -6
6 EdJollyboat Necromantic 5 0 1 4 1 -8

Results:

5) Lemarseillais 1 v 2 Arioso  
  FlyingTurtle 0 v 0 EdJollyboat  
  Waterboy_ 3 v 0 TheFear  
4) EdJollyboat 0 v 2 Lemarseillais  
  Waterboy_ 2 v 2 FlyingTurtle  
  Arioso 2 v 0 TheFear  
3) FlyingTurtle 0 v 2 Arioso  
  EdJollyboat 2 v 3 Waterboy_  
  TheFear 1 v 1 Lemarseillais  
2) TheFear 2 v 0 EdJollyboat  
  FlyingTurtle 0 v 2 Lemarseillais  
  Waterboy_ 2 v 0 Arioso  
1) Lemarseillais 2 v 1 Waterboy_  
  EdJollyboat 0 v 3 Arioso  
  FlyingTurtle 1 v 3 TheFear  

 

 


Eldril Sidewinder

Pos Coach Name Team Pld W D L Pts TDD
1 PurpleChest Dwarves 5 3 2 0 11 +5
2 dragonloup Orcs 5 2 3 0 9 +2
3 Mudarra Wood Elves 5 1 4 0 7 +1
4 Zulu501 Norse 5 2 1 2 7 -2
5 Throweck Lizardmen 5 1 1 3 4 -1
6 Sprinter Dark Elves 5 0 1 4 1 -5

Results:

5) Mudarra 1 v 1 dragonloup  
  Zulu501 1 v 0 Throweck  
  Sprinter 1 v 2 PurpleChest  
4) PurpleChest 1 v 1 dragonloup  
  Throweck 2 v 0 Sprinter  
  Mudarra 1 v 1 Zulu501  
3) dragonloup 2 v 1 Zulu501 Part 1: https://youtu.be/biY33Bv1B2Y Part 2: https://youtu.be/-FkfnrOuF2k
  Mudarra 1 v 1 Sprinter  
  Throweck 1 v 2 PurpleChest  
2) Sprinter 0 v 1 dragonloup Part 1: https://youtu.be/Pidiwgp_h-8 Part 2: https://youtu.be/5VBYkn46Fa4
  PurpleChest 3 v 0 Zulu501  
  Throweck 1 v 2 Mudarra  
1) dragonloup 0 v 0 Throweck https://youtu.be/fMNXn9mhLUM
  PurpleChest 1 v 1 Mudarra  
  Sprinter 1 v 2 Zulu501  

 

SHARE THIS POST

VIEW FORUM POST

http://thetacklezone.net/forums/topic/tacklezone-star-divisions-season-1-results-and-information/